Czym jest suknia wieczorowa?

2021-10-18

Moda damska obfituje w różnego rodzaju ubrania, z których każde jest przeznaczone do innej okazji oraz pory dnia. Na wiele sytuacji adekwatne są kreacje koktajlowe czy biznesowe. Z kolei luksusowe przyjęcia w eleganckich miejscach i wyjątkowym towarzystwie, wymagają innego stroju, sukni wieczorowej. Jest ona jednym z ważniejszych elementów damskiej garderoby i powinna się znajdować w szafie każdej stylowej kobiety.

Czym jest sukienka wieczorowa? - kilka słów o najelegantszej z kreacji

Jest to odświętny strój wizytowy, w języku mody tzw. black tie. Stroje należące do tak eleganckiego dress code’u są przeznaczone na uroczyste okazje, które odbywają się w wytwornych miejscach. Kreacja black tie jest wymagana na gale, wyjścia do teatru, opery lub rozdanie nagród. Etykieta nakazuje, żeby zakładać strój wieczorowy na spotkania towarzyskie rozpoczynające się po godzinie 19:00 lub po zmroku.

Czym się charakteryzuje?

Sukienkę wieczorową, od innych kreacji w damskiej szafie, odróżnia długość oraz materiał, z którego jest uszyta. Krawcy i projektanci przy tworzeniu kreacji na eleganckie okazje sięgają po szyfon, jedwab i aksamit, a także po taftę, atłas, a nawet tiul. Często uzupełniają je błyszczącymi koralikami, kryształkami, cekinami lub innymi ozdobami.

Sukienka wieczorowa zazwyczaj sięga do ziemi, ale może mieć długość ¾ (do połowy łydki) lub być jeszcze krótsza ważne, żeby zakrywała kolana. Jej krój nie powinien być rozkloszowany, gdyż jest to cecha zarezerwowana dla kreacji balowych, czyli tych jeszcze wytworniejszych i przeznaczonych na nieliczne okazje, np. bale debiutantek.

Kreacje black tie cechują się dużą różnorodnością, gdyż etykieta nie jest wobec nich tak surowa, jak w przypadku stroju na bal. Suknie wieczorowe mogą mieć krój A, trąbki, być obcisłe lub asymetryczne. Dodatkowo mogą odsłaniać ramiona lub plecy i mieć dowolny kolor.

Czarna, zielona czy bordowa?

Paleta barw tych kreacji jest bardzo szeroka, bowiem rozciąga się od klasycznej czerni, poprzez intensywne czerwienie i zielenie, aż po nasycony kobalt. Niezwykle popularne są także suknie wieczorowe w kolorze złotym i srebrnym, szczególnie na przyjęcia sylwestrowe lub karnawałowe.

Kreacje black tie, wbrew angielskiej nazwie, mogą mieć delikatne, stonowane i jasne barwy. Często spotyka się sukienki wieczorowe w kolorach pastelowych, np. beżowym, różowym czy błękitnym. Jednakże wśród jasnych kolorów jest wyjątek. Raczej nie powinno się sięgać po biel. Tę barwę najlepiej zostawić sukniom ślubnym oraz balowym.

Nie tylko bogactwo kolorów, ale i krojów!

Kreacje wieczorne, tak jak biznesowe i koktajlowe, zachwycają różnorodnością fasonów, wśród których można wybierać do woli!

Ołówkowa

Krój ten jest obcisły, skutkiem czego doskonale podkreśla kobiecą figurę. Materiał w fasonie ołówkowym ściśle przylega do każdej partii ciała. Kreacje tego typu najczęściej są minimalistyczne, bowiem to fason jest ich największą ozdobą. Sprawdzają się u Pań o typie sylwetki klepsydry.

Syrenka

Od fasonu ołówkowego różni się obfitym dołem, który jest największą ozdobą kreacji. Suknia zaczyna się rozszerzać pod kolanami i dzięki temu wyrównuje proporcje ciała. Jej góra jest dopasowana, a delikatnie rozkloszowany dół, często z krótkim trenem, przywodzi na myśl ogon baśniowej syreny. Wspaniale podkreśla talię, biodra i długie nogi.

Trąbka

Jest bardzo podobna do kreacji o kroju syreny, jednakże jej dół jest obfitszy i zaczyna się rozszerzać nieco wyżej, mniej więcej na wysokości kolan. Krój ten jest obcisły w górnych partiach, najczęściej nie ma rękawów ani ramiączek, co skupić uwagę na efektownym dole.

Linia “A”

Podobnie jak wymieniane powyżej fasony, tak i ten ma dopasowaną górę i rozszerzany dół. Jednakże w przypadku kroju o linii “A”, materiał zaczyna się stopniowo rozszerzać nieco wyżej, nie od kolan, lecz od talii. Krój ten pasuje do wielu typów figury.

Empire

Jest to styl inspirowany starożytną Grecją, który był niezwykle popularny na salonach na początku XIX wieku. Sukienka wieczorowa empire charakteryzuje się odcięciem materiału pod biustem i luźnym krojem, który podkreśla biodra oraz smukłość sylwetki, a także daje duży komfort i swobodę ruchów.

pixelpixel